Energia słoneczna

Energia słoneczna to potocznie określenie światła słonecznego przetwarzanego na elektryczność.
Energia promieni słonecznych nic nie kosztuje, jest niewyczerpalnym i ekologicznie czystym źródłem energii na Ziemi, a w okresie ocieplenia klimatu ilość promieniowania słonecznego będzie rosnąć. Obecnie bezpośrednie wykorzystanie energii możliwe jest na różne sposoby. Do najpopularniejszych technologii słonecznych zaliczamy kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.

Główną zaletą instalacji fotowoltaicznych jest ich niezawodność, lekkość oraz możliwość uzyskiwania darmowej energii elektrycznej o właściwościach sieciowych na potrzeby domu jednorodzinnego w sposób praktycznie bezobsługowy. Ogniwo fotowoltaiczne jest urządzeniem służącym do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

W Polsce systemy zasilania z ogniwami fotowoltaicznymi często można spotkać w miejscach oddalonych od sieci energetycznej.
Profesjonalne systemy wolno stojące wykorzystywane są do zasilania automatycznych urządzeń, takich jak oświetlenia i telefony
awaryjne na autostradach, boje nawigacyjne, latarnie morskie przekaźnikowe stacje telekomunikacyjne i stacje meteorologiczne.
Wolno stojące systemy fotowoltaiczne są niezawodne, opłacalne i nie wymagają obsługi, dlatego spisują się znakomicie jako źródło
energii dla sygnalizacji drogowej, słupków ostrzegawczych czy też znaków informujących o przejściach dla pieszych.

W nowoczesnym budownictwie panele fotowoltaiczne zamontowane na obiekcie domu jednorodzinnego mogą pracować jako:

– praca wyspowa elektrowni PV ( akumulacja wygenerowanej energii),
– praca elektrowni PV na sieć sztywną ( sprzedaż wygenerowanej energii).

Zasilanie wyspowe nazywane jest system off grid, charakteryzuje się nie podłączeniem do sieci. Zasilanie wyspowe najczęściej realizowane jest za pomocą modułów fotowoltaicznych,jako źródło energii do zasilania obiektów w przypadkach gdy sieć publiczna jest niedostępna lub też nie jest przewidziana do budowy. Przykładami takich obiektów mogą być domy na wodzie, domy w górach, domki letniskowe, zasilanie pomp wodnych na pastwiskach itp.

Wytworzona energia najczęściej jest akumulowana w bateriach akumulatorów przy pomocy regulatorów ładowania. Następnie transformowana na znamionowe parametry sieci za pomocą przetwornicy. Dzięki temu odbiornikom dostarczana jest energia elektryczna o znamionowym napięciu 230 V oraz częstotliwości 50 Hz.

Dobór wielkości instalacji zależy od:
– zapotrzebowania na energię,
– rozkładu zapotrzebowania na energię.

email marketing powered by FreshMail
 

Zapisz się aby otrzymać Informator DOM OZE

email marketing powered by FreshMail
 

Zamów bezpłatną wycenę

email marketing powered by FreshMail